Probíhá migrace e-shopu na novou platformu, nabídka i funkcionalita mohou být omezeny. Děkujeme za pochopení.

Geografické vlastnosti Yerba Maté

Yerba maté roste na poměrně malém území (v kontextu celého světa), a to na ploše třech státu, které mají hranicí mezí sebou právě na území, kde se pěstuje Yerba. Proto se tyto tři státy, Brazílie, Argentina a Paraguay, právem nazývají kolébkou Yerba Maté. Uruguay, čtvrtý hráč, podle kterého je pojmenován “uruguayský typ- PU1” nemá na svém území žádné plantáže, ale nakupuje surovinu v Brazílii, Paraguayi a Argentíně a z dovezených surovin vyrábí svůj typ PU1. Za zmínku stoji též Sýrie, která je největší importér Yerba Mate z Latinské Ameriky. Uvedené státy jsou nejen největšími producenty Yerba Mate, ale zároveň i největšími spotřebiteli.

V těchto státech Latinské Ameriky se Maté běžně pije od dětského až po důchodový věk. Starší populace se drží konzervativní linii ve spotřebě Yerby, ať už se jedna o značky nebo chutě, ale mladí lidé rádi zkoušejí. Na zakladě jejich pokusů vznikají nové trendy v pití yerby a to především v chutích. Mladá generace má ráda ovoněné a ochucené nápoje z Yerby, nedrží se jedné směsi po cely den, ale dají si tři i vice druhů za den. Z toho vychází především vyšší požadavky na chuť už v prvním nálevu bez důrazu na dobrou chuť i v pozdějších nálevech. V tomto kontextu již delší dobu vidíme rozvoj značek CBSé, Cachamate a dalších.

U mladých lidi nabírá na popularitě Terere, směs yerby pro pití za studena. Terere je dost široké téma na samostatný článek. A protože jsme v Evropě, musíme zmínit i geografické rozdíly právě zde. Nejrozvinutější země v Evropě co se konzumace Yerby týče je Španělsko. Ve Španělsku Yerbu najdete téměř v každém malém obchodě (velikosti obchodů Žabka u nás) a ve většině supermarketů. Výběr v supermarketech není velký, ale k dispozici jsou světoznámé brandy. Další země stojící za zmínku v kontextu konzumace Yerby jsou Francie, Itálie, Nizozemí a Německo. V těchto státech je Yerba zatím v plenkách a rozvoj je teprve čeká. Ve východní Evropě drží prvenství Polsko, ČR je taktéž na poměrně slušné pozici. Hodně se rozvíjí Maďarsko. Převážná většina prodejů ale i tak probíhá přes specializované, velmi často online, prodejny.

Jako dvojka na evropském trhu se snažíme rozšířit kulturu piti Yerby v ČR mezi širokou veřejnost. Rádi bychom otevřeli největší vzorkový obchod a Yerba maté bar, ale zatím jsme nenašli ty správné lidi, kteří by to celé zastřešili.